Monday October 14th 2019

Kamica nerkowa – co robić, by jej uniknąć?

Kamica nerkowa to choroba, która częściej dopada mężczyzn i pojawia się głównie w średnim wieku. Niektórzy jednak mają genetyczne predyspozycje do jej powstawania, więc są w grupie ryzyka i wcześniej. Z uwagi na fakt, że choroba ta rozwija się przez wiele lat, lepiej wiedzieć co robić, by w przyszłości jej uniknąć. Atak kamicy nerkowej jest bowiem uznawany za wyjątkowo nieprzyjemny i ostry, a samych kamieni nie zawsze można się pozbyć w naturalny sposób – możliwe, że konieczna będzie operacja! Co robić, by w drogach moczowych nie odkładały się złogi?

Kamica nerkowa - co robić, by jej uniknąć?

 

Kamica nerkowa – kilka słów o chorobie

Kamica nerkowa diagnozowana jest u około 10% mężczyzn i 5% kobiet. To popularna choroba, polegająca na odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Złogi te zbudowane są ze składników moczu – rzadko tylko jednej ich grupy, gdyż zwykle są to złogi mieszane, z przewagą jednych. Z tego względu wyróżniamy kamienie wapniowe, szczawianowe, fosforanowe, moczanowe oraz cystynowe, przy czym te ostatnie występują raczej rzadko. Kamica nerkowa objawia się silnym bólem, promieniującym od samej okolicy nerki, aż do kręgosłupa na górze i w dół, do pęcherza, a nawet uda. To tak zwana kolka nerkowa.

 

Kamica nerkowa – metody zapobiegania

Złogi w drogach moczowych odkładają się czasem przez wiele lat, dlatego nim jeszcze choroba w pełni się rozwinie, jesteśmy w stanie zapobiec jej głównym objawom. Przy małych złogach można wypłukać je z organizmu, jeśli będzie się przyjmowało odpowiednią ilość wody. To właśnie w niej powinny się rozpuścić szkodliwe elementy. Niestety, niektórzy zapominają o odpowiednim nawadnianiu się – zwłaszcza w czasie upałów. Prócz nawadniania, trzeba stosować się do zasad zrównoważonej diety. Warto szczególnie uważać na te jej składniki, które mogą się przyczyniać do powstania różnych rodzajów złogów. Często są to zdrowe produkty, jak buraki czy szpinak. Nie mogą być one jednak spożywane w nadmiarze. Nie można też nadużywać białka, które w nadmiarze może doprowadzić do odkładania kamieni moczanowych. Dla utrzymania zdrowia istotny jest ruch. Nadwaga czy otyłość zawsze sprzyjają bowiem problemom.

Więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/leczenie-kamicy-nerkowej

Pages

Interesting Sites

    Archives